متن کامل خبر


 
بزرگداشت هزاره ابوریحان بیرونی برگزار شد

خلاصه خبر: کارگروه فرهنگی و اجتماعی دانشکده علوم پایه با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی، ویژه برنامه بزرگداشت هزاره ابوریحان بیرونی را در دانشگاه تربیت مدرس برگزار کرد.

در این برنامه فرهنگی که روز چهارشنبه 15 اسفند‌ماه از ساعت 10 الی 12 در سالن اجتماعات دانشکده علوم پایه برگزار شد، آقای دکتر محمدجواد ناطق معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با اشاره به وضعیت فرهنگی و اجتماعی دوره زندگی ابوریحان و جایگاه علمی این دانشمند بزرگ، ضمن اشاره به برخی ویژگی‌های فنی اختراعات ابوریحان بیرونی از منظر علم مکانیک، یکی از دلایل گمنامی وی را هم عصر بودن با ابن سینا برشمرد.

سخنران بعدی این برنامه دکتر علی‌اکبر عسگری، عضو هیات علمی دانشکده علوم پایه بود که با تبیین برخی ویژگی‌های کیهان‌شناسی دیرین، ضمن بیان برخی نوآوری‌ها و پیش‌بینی‌های مهم ابوریحان بیرونی و به ویژه تخمین بالنسبه دقیق شعاع کره زمین، وی را یکی از بزرگترین دانشمندان ایران و جهان از آغاز تاکنون دانست.

سخنران پایانی این نشست دکتر جعفر آقایانی‌چاوشی، استادیار گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف نیز با تشریح  زندگی‌نامه شخصی و علمی و اختراعات ابوریحان بیرونی، وی را با ارشمیدس مقایسه کرد که هر دو در تمام دوران حیات خود به دنبال علم‌آموزی بودند.

لازم به ذکر است در حاشیه این برنامه از کتاب «پژوهش‌هایی در نجوم، اخترفیزیک و کیهان‌شناسی در ایران معاصر» نوشته دکتر آقایانی‌چاوشی و چاپ انتشارات رمز رونمایی شد.

19 اسفند 1397 / تعداد نمایش : 540