متن کامل خبر


 
برگزاری سمینار "آشنایی با اهدای کالبد"

خلاصه خبر: سمینار "آشنایی با اهدای کالبد" دوشنبه شانزدهم مهرماه به همت کارگروه فرهنگی و اجتماعی دانشکده علوم پزشکی و با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس در سالن اجتماعات شهید مطهری برگزار شد.

دکتر مژده صالح نیا مدیر گروه علوم تشریح در ابتدای این سمینار گفت: استفاده از کالبد یکی از مهم‌ترین ابزار آموزش پزشکی است که به گسترش علوم پزشکی و مهارت دانشجویان کمک بسیار می کند و چه چیزی بهتر از این است که جسم فنا پذیر انسان با اهدا به مراکز آموزش پزشکی، مورد استفاده هم نوعان قرار گیرد.
دکتر منصوره موحدین معاون پژوهشی دانشکده علوم پزشکی نیز در این نشست در ضرورت استفاده از کالبد در حوزه آموزش پزشکی اظهار داشت: جامعه به پزشک حاذق و جراح ماهر نیاز دارد. پس دانشجوی پزشکی باید خوب آموزش ببیند تا جلوی هر گونه قصور پزشکی در آینده گرفته شود. اگر آموزش خوب نباشد، جان افراد به خطر می افتد. دانشجوی علوم پزشکی در گام نخست باید آناتومی را بشناسد و اینجاست که اهمیت بخش آناتومی و سالن تشریح نمایان می شود.
دکتر موحدین افزود: در بازدید از دانشگاه های معتبر جهان و بخش آناتومی و تشریح آنها، مشاهده کردم که به جای کالبد از روش‌های دیگری استفاده می شود. یکی از این روش ها، پلاستینیشن است که علی رغم هزینه بسیار جایگزین مناسبی برای کالبد نیست. روش مولاژ نیز که مورد استفاده قرار می گیرد، قطعا دقت و کارایی کالبد را ندارد. بنابراین دانشجویان پزشکی در کلاس های عملی آناتومی به کالبد نیاز دارند.
عضو هیأت علمی گروه علوم تشریح دانشگاه در پایان از کالبدهایی که در سالن تشریح استفاده می شوند به عنوان " آموزگاران جاوید خاموش" یاد کرد.
در بخش دیگری از این سمینار دکتر مقصود فراستخواه عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی پیرامون ارزش‌ها و فضیلت‌هایی که عمل اهدای کالبد دارد به سخنرانی پرداخت و گفت: امروزه با حاکمیت پول بر تمام ارکان زندگی، مرگ نیز کالایی و پولی شده است. اقتصاد غیرمولد مرگ، بخشی از صنعت دروغ است که با صرف هزینه‌های بسیار از خرید قبر و مراسم خاکسپاری، در نهایت اختلاف طبقاتی را به گورستان‌ها نیز منتقل کرده است و در این وضعیت، اهدای کالبد ضمن کمک به نظام آموزش و سلامت، نشان می‌دهد که جایگاه کالبد در سالن تشریح دانشگاه ها بسیار بالاتر از گورهاست.
عضو هیأت علمی دانشگاه ادامه داد: با اهدای بدن، انسان به نوعی از معرفت نفس که آغاز تمام معرفت‌هاست، دست می‌یابد و با این عمل ثابت می کنیم که بدن، تمام ما نیست و با اهدای آن کاری مفید انجام خواهیم داد.
وی افزود: یکی دیگر از ارزش‌هایی که اهدای کالبد ایجاد می‌کند، معنا بخشیدن به زندگی است. کسی که تصمیم به اهدای بدن خود می‌گیرد، درک تازه و تجربه جدید و پرشوری از مرگ در دل زندگی به دست می‌آورد و به معرفت و شناخت عمیقی در زمان حیات خود دست می‌یابد چرا که طرح مرگ در زندگی، باعث می‌شود تغییرات بسیاری در رفتار، اعمال و مناسبات فرد اهدا کننده ایجاد شود.
دکتر فراستخواه تأکید کرد: در اهدای بدن، ارزش معنوی بزرگی نهفته است و آن تعمیم یاد مرگ به کل زندگی انسان است و هنگامی که شخصی بدن خود را پیش از مرگ اهدا می کند، به تقویت مهارت‌های انسانی خود می‌پردازد و ضمن ایجاد یک نوع خلاقیت برای مردن، ارزش‌های معنوی را در خود بارور می‌کند.
وی در پایان اظهار داشت: با اهدای کالبد، تصویر و انگاره بهتری از ادامه داشتن ایجاد می‌شود و از این طریق انسان جاودانه خواه، جاودانه می‌شود.

سمینار آشنایی با اهدای کالبد با نمایش فیلم مستند «این یک جسد نیست» و تقدیر از برگزار کنندگان به کار خود پایان داد.

منبع: روابط عمومی دانشگاه

21 مهر 1397 / تعداد نمایش : 778