متن کامل خبر


 
نخستین جشنواره ادبی حیات در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود

خلاصه خبر:

در نشست خبری جشنواره ادبی حیات که چهارشنبه ۷بهمن ماه ۱۳۹۴باحضور شهروز شریعتی، دبیر شورای سیاستگذاری جشنواره، رویا لطافتی سخنگوی شورای سیاستگذاری و کورش عنبری دبیر جشنواره به همراه مهمانان ویژه و جمعی از خبرنگاران در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، از پوستر و موضوعات و بخش‌های مختلف این جشنواره رونمایی شد.
در ابتدای این نشست شریعتی با اشاره به سند راهبردی ششم توسعه کشور اظهار داشت: یکی از مسایل اساسی و مهم کشور آب است که یکی از سرفصل های مهم برنامه ششم توسعه نیز در مورد این امر است. وی با بیان اینکه نباید با این بحران با تعلل برخورد کرد گفت: نیازمند اقدامات اساسی و زیربنایی در گفتمان‌سازی در زمینه ترویج الگوی مصرف بومی منابع آب هستیم.
در ادامه عنبری دبیر جشنواره موضوعات این جشنواره این‌گونه عنوان کرد: این جشنواره با موضوع اصلی فرهنگ بومی صرفه‌جویی در مصرف آب و بحران آب و خشکسالی و بخش آزاد با رویکرد توجه به حیات زیستی، اجتماعی و روانی انسان، آثار نویسندگان و نمایشنامه‌نویسان را در قالب داستان و نمایشنامه کوتاه می‌پذیرد.
وی با اشاره به این‌که نخستین دوره این جشنواره در 30 اردی‌بهشت‌ماه 1395 برگزار می‌شود گفت: مهلت ارسال آثار تا روز 2 فروردین که مصادف است به روز جهانی آب، تعیین شده است و تا آن تاریخ علاقمندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را در وبگاه جشنواره بارگذاری کنند.
دبیر جشنواره ادبی حیات در ادامه گفت: جایزه قلم بلورین مدرس درموضوع بخش اصلی دو بخش داستان و نمایشنامه‌کوتاه به برگزیده این بخش به همراه تندیس جشنواره و سه میلیون جایزه نقدی به اضافه یک میلیون بن خرید کتاب اهدا خواهد شد. و جایزه قلم زرین مدرس هم در بخش آزاد جشنواره به همراه یک میلیون بن کتاب به برگزیده این بخش اهدا خواهد شد.
وی همچنین اضافه کرد: در دو بخش مختلف جشنواره جایزه نگاه نوآورانه و خلاق با اهدای تندیس جشنواره، مبلغ یک میلیون تومان اهدا می‌شود.
عنبری درباره بخش ادبیات کودک گفت: این بخش از مسابقه جشنواره برای ما دارای اهمیت بالایی است. از نویسندگان خوب کشور دعوت می‌کنیم که داستان‌های با محوریت بخش اصلی جشنواره در حوزه ادبیات کودک برای این جشنواره ارسال کنند؛ جایزه قلم بلورین به همراه سه میلیون نقدی و تندیس جشنواره همچون بخش‌های دیگر به برگزیده بخش کودک اهدا خواهد شد.
وی گفت: همچنین از کودکان نویسنده و خلاق نیز می‌توانند داستان‌های خود را برای ما ارسال کنند که به پنج نفر از آنان جایزه‌های نفیس به همراه بن کتاب اهدا خواهد شد. البته داستان‌های راه‌یافته به جشنواره در بخش کودک در مجله همشهری داستان منتشر خواهد شد.
    دبیر جشنواره ادبی حیات هیأت داوران را در بخش‌های مختلف جشنواره بدین‌گونه اعلام کرد:بخش کودک: هوشنگ مرادی کرمانی، فریدون عموزاده خلیلی، بخش داستان کوتاه: محمد رضا صفدری، حسن میرعابدینی، حسین سناپور بخش نمایش نامه کوتاه : چیستا یثربی، محمد رضا خاکی


در این نشست فریدون عموزاده خلیلی مدیر مسئول هفته نامه چلچراغ و داور بخش کودک جشنواره، کمیل سوهانی کارگردان مستند مادرکشی(با موضوع بحران آب) و برنده بهترین پژوهش از جشنواره حقیقت و محمدرضا ملکی دبیر اجرایی جشنواره حضور داشتند.
علاقمندان فراخوان و اخبار این جشنواره را از سایت hayatfestival.ir می‌توانند پیگیری کنند.

13 بهمن 1394 / تعداد نمایش : 3446