متن کامل خبر


 
نقد و بررسی کتاب "اینترنت: تکنولوژِی تحول اجتماعی" در هفتمین کافه کتاب انسانی

خلاصه خبر: هفتمین نشست کافه کتاب انسانی با عنوان" اینترنت: تکنولوژِی تحول اجتماعی؛ با نگاه به کتاب جستاری فلسفی در ماهیت اینترنت" به قلم گوردن گرام و ترجمه دکتر محمد رضا امین­ناصری در سالن استاد شکویی دانشکده علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی، هفتمین نشست کافه کتاب انسانی با عنوان" اینترنت: تکنولوژِی تحول اجتماعی؛ با نگاه به کتاب جستاری فلسفی در ماهیت اینترنت" به قلم گوردن گرام و ترجمه دکتر محمد رضا امین­ناصری در سالن استاد شکویی دانشکده علوم انسانی برگزار شد.
 
در ابتدای این نشست دکتر امین­ناصری، به معرفی مولف کتاب مذکور پرداخت و در ادامه اظهار داشت: اینترنت به مانند دیگر فناوری­ها تمامی وجوه زندگی انسان را دستخوش تغییر کرده است، اما تغییرات حاصل از این پدیده­ی نوین با ضرب آهنگی پرشتاب بوده است. 
 
وی افزود: پیدایش اینترنت مانند دیگر اختراعات ببشری بوده است که در بیشتر مواقع مبتنی بر اهداف نیستند و عنصر تصادف نقش بسیاری در آن دارد و از این رو گاهی تبعات مخربی به همراه خود می­آورد که خواست انسان نبوده است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه تاکید کرد: اینترنت امروز در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و اعتقادی به صورت عمیق تاثیرگذار بوده است و تاثیر اینترنت بر سیاست امروز به شدت آشکار است.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه همچنین اظهار داشت: در زمینه مباحث اخلاقی نیز زشت‌نگاری و هرزنگاری تنها یک نمونه ابتدایی تاثیرات مخرب اینترنت است که کمتر خانواده‌ای در جهان می‌تواند نگرانی عمیق خود را از آن پنهان کند.
 
امین ناصری ادامه داد: با توجه به همین ویژگی‌ها است که توجه و نگاه‌ها به اینترنت از ابتدا با نوعی تردید و ابهام مواجه بوده است و در حال حاضر عده‌ای اینترنت را سازنده نوع جدید از زیست بشری می‌دانند و در مقابل عده‌ای دیگر آن را براندازنده اخلاق اجتماعی تلقی می‌کنند.
 
 ایشان در پایان کتاب گوردن گرام را پژوهشی کم نظیر در موضوع اینترنت توصیف و تاکید کرد روش پژوهش نویسنده در این اثر می‌تواند الگوی مناسبی برای پژوهشگران اجتماعی در ایران باشد.
 
لازم به اشاره است هفتمین نشست کافه کتاب انسانی که مورد استقبال خوب دانشجویان و اساتید دانشکده علوم انسانی قرار  گرفته بود، با پرسش و پاسخ دانشجویان و اعضای هیات علمی با مترجم کتاب خاتمه یافت.
4 اسفند 1394 / تعداد نمایش : 3362