متن کامل خبر


 
نشست بررسی تاثیر برجام بر اقتصاد سیاسی ایران

خلاصه خبر: انجمن علمی دانشجویی علوم سیاسی نشستی با موضوع بررسی "تاثیر برجام بر اقتصاد سیاسی ایران" برگزار کرد.

انجمن علمی دانشجویی علوم سیاسی نشستی با موضوع بررسی "تاثیر برجام بر اقتصاد سیاسی ایران" برگزار کرد.
به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی، انجمن علمی دانشجویی علوم سیاسی نشستی با عنوان تاثیر برجام بر اقتصاد سیاسی ایران با حضور دکتر مهدی پازوکی، استاد دانشگاه و مشاور معاونت امور فنی و زیربنایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار کرد.
دکتر پازوکی در ابتدای سخنرانی خود به بررسی وضعیت اقتصادی ایران در شرایط پیش از برجام اشاره و تصریح کرد: در پیش از برجام تنها در حوزه صادرات نفت، صادرات ما به زیر یک میلیون بشکه در روز تنزل یافته بود که اگر همان سیاست ها ادامه می‌یافت شرایط ایران به سوی وضعیت مشابه نفت در برابر غذا و داروی عراق پیش می‌رفت.
وی تاکید کرد: از آنجا که بیش از 60 درصد اقتصاد ایران متکی به درآمدهای نفت است تداوم آن شرایط اقتصاد ایران را به سوی نابودی پیش می‌برد و این امر تبعات سیاسی مخربی چون تضعیف و نابودی طبقه متوسط، افزایش اختلاف طبقاتی (به دلیل عدم امکان دولتی برای حمایت از طبقات نیازمند) و حتی در ادامه بروز شورش‌های شهری می‌شد.
وی در ادامه افزود: اما پس از برجام و حاکم شدن امید به آینده، صادرات نفت ایران افزایش یافته و گشایش‌های اقتصادی خوبی حاصل شده که البته برای تکمیل بهره‌مندی از تمام دستاوردهای برجام ما در داخل نیز نیازمند یک وفاق و همدلی هستیم.
مشاور معاون امور فنی و زیربنایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در ادامه افزود: برجام موجب شده که امکان تبادلات خارجی ایران افزایش یابد، پول‌های بلوکه به داخل وارد شود، صادرات نفت افزایش یابد.
وی در عین حال هشدار داد: سرمایه گذار خارجی اما تنها به برجام بسنده نخواهد کرد و همواره فضای داخلی را نیز رصد می کند و اگر شرایط داخلی را مناسب سرمایه گذاری تشخیص ندهد، با وجود برجام نیز اقدام به سرمایه گذاری نخواهد کرد.
این نشست که روز یکم اردی بهشت در سالن شهدای گمنام دانشکده علوم انسانی برگزار شد با پرسش و پاسخ دانشجویان و توضیحات دکتر مسعود غفاری، عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی و دبیر کمیته اقتصاد سیاسی انجمن علوم سیاسی ایران خاتمه یافت.
 

7 اردیبهشت 1395 / تعداد نمایش : 2886