متن کامل خبر


 
دیدار دانشجویان دانشگاه با خالق قصه‌های مجید

خلاصه خبر: دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در نشستی صمیمی با هوشنگ مرادی کرمانی دیدار و گفت و گو کردند.

یکشنبه نهم خرداد، دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در نشستی صمیمی با هوشنگ مرادی کرمانی دیدار و گفت و گو کردند.
به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی، مرادی کرمانی در ابتدا داستان کوتاه «بهار» از کتاب «پلو خورش» را خواند و در ادامه از خاطرات و تجربه‌های خود در دوران نویسندگی‌اش سخن گفت.
وی در ادامه به تبیین ویژگی‌های یک اثر ماندگار پرداخت و تصریح کرد: هر چند یک اثر ماندگار را مانند دیگر مقوله‌های علوم‌انسانی نمی‌توان با شاخص و ساختار مشخصی ارزیابی کرد چرا که در هنر در لحظه ممکن است فردی اثری ماندگار را تولید کند، اما برای این‌که یک اثر ماندگار شود باید بتواند از زمان و نسل‌ها عبور کند.
وی ادامه داد: اثر ماندگار اثری است که هم مورد تحسین خواص و اهل فن قرار گیرد و هم در بین مردم به‌صورت عام مورد توجه باشد.
کرمانی با اشاره به آثار حافظ و خیام آن‌ها را آثار ماندگار توصیف کرد و گفت: البته باید توجه داشت که وقتی بشود اثری را به زبان دیگری ترجمه کرد و تأثیر آن را بر ملل دیگر دید، آن اثر ویژگی‌های یک اثر ماندگار را در خود دارد.
وی افزود: برای مثال از آنجایی که ترجمه شعر حافظ به زبان‌های خارجی در برابر شعر خیام بسیار بسیار دشوارتر است می‌توان شعر خیام را با وصف آن‌که از شعر حافظ در زبان فارسی کمتر رواج دارد و حتی شاید ضعیف‌تر باشد اما ماندگارتر توصیف کرد.
ایشان در ادامه با انتقاد از جریان ادبی در ایران تاکید کرد: در دوران جدید همه نوشته‌ها شبیه هم شده است به‌گونه‌ای که گویی همه داستان‌ها را یک نفر نوشته است و این روندی است که متاسفانه در موسیقی ایران نیز دیده می‌شود.
مرادی کرمانی با اشاره به باورپذیری بیشتر داستان در برابر سایر رقبای این عرصه نظیر فیلم و تئاتر تصریح کرد: بسیاری از فضاهایی که نمایش آن‌ها در قالب فیلم و تئاتر غیرممکن است، می‌تواند در داستان مورد استفاده قرار گیرد و این مهم تا حدی است که با وجود پیشرفت‌‌های فناورانه هیچگاه نمی‌توان فضای خیالی را که داستان خلق می‌کند در قالب فیلم یا تئاتر و یا سایر هنرهای دیداری و شنیداری بازسازی یا شبیه‌سازی کرد.
مرادی کرمانی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا آثار او کمتر سیاسی است اظهار داشت: آثار سیاسی محدود به زمان هستند و با پایان یک جریان سیاسی مرگ اثر یا تاریخ انقضای آن فرا می‌رسد در حالی‌که بیشتر آثار من، روزمره‌های زندگی هستند که تقریبا می‌تواند در هر دوره تاریخی ولو با تفاوت‌هایی رخ دهد.
وی با تاکید بر این‌که آثار من ایدئولوژیک و سیاسی نیستند همچنین تصریح کرد: لزوماً آثار غیرسیاسی را برتر از آثار سیاسی نمی‌دانم اما این شیوه و سبک نگارشی است که با سبک زندگی و نگرش شخصی من تطابق داشته است.
این جلسه که در سالن اجتماعات مدیریت برگزار شد پس از پرسش و پاسخ دانشجویان و با امضای کتاب‌های هوشنگ مرادی کرمانی از سوی نویسنده خاتمه یافت.
لازم به ذکر است آثار هوشنگ مرادی کرمانی تاکنون به بیش از ده زبان بین‌المللی جهان ترجمه شده است

19 خرداد 1395 / تعداد نمایش : 2785