متن کامل خبر


 
نشست "فرهنگ فاطمی، منش دانشگاهی، زن انقلابی" برگزار شد

خلاصه خبر: به مناسبت ایام ولادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) نشست "فرهنگ فاطمی، منش دانشگاهی، زن انقلابی" از سوی کانون سلامت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت‌ مدرس در روز سه شنبه 15 اسفندماه ساعت 14:0 در سالن استاد شکوئی دانشکده علوم انسانی برگزار شد.

این نشست که با استقبال گسترده اقشار مختلف دانشگاهی اعم از استادان، دانشجویان و کارمندان همراه بود، با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم و سرود ملی آغاز شد. قبل از شروع نشست کلیپی جامع که بیانگر وضعیت خاص زنان در جهان و دنیای غرب بود به همراه بیانات مقام معظم رهبری درتحولات عرصه های مرتبط با زنان براساس طراحی‌سازی تمدن اسلامی به نمایش گذاشته شد.
سخنران نخست این مراسم خانم دکتر میرخانی نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در طرح تحول راهبردی بودند که راجع به چرایی عنوان این نشست را حسب ضرورت زندگی امروز و پیوند دانشگاه و شهروند دانشگاهی با الگوی زنان عالم حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (سلام الله علیها) توضیح داده و سپس راجع به چگونگی الگوگیری از شخصیت حضرت در زمان حاضر مطالبی را بیان کردند.
سخنران بعدی برنامه خانم حکیمیان معاون فرهنگی جامعه بسیج جامعه زنان در استان تهران بودند که در بخشی از سخنان خود گفتند: اگر ما امروز حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) را به دخترانمان و زنانمان نشناسانیم الگوهای دیگری هستند، و این خود ما هستیم که با کوتاهی در این امر سبب تبعیت‌های نا بجا از الگوهای نامناسب شده‌ایم. ایشان همچنین در این زمینه طرح الگوی سوم براساس بیانات رهبری در کنگره هفت هزار زن شهیده در سال 91 را مطرح کردند و از تمام کسانی که در این راستا می توانند گامی پویا بردارند یاری طلبیدند و به تبیین ایده هایی خاص در این زمینه پرداختند.
خانم دکتر ابراهیمی از اعضای هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی از دیگرسخنرانان این نشست بودند که تجربیات شخصی خود به عنوان یک زن ایرانی و مسلمان از زندگی میان غیرمسلمانان را بیان داشتند. ایشان ضمن بیان اینکه این افراد اگرچه اسلام را نمی‌شناسند لیکن بسیار تشنه شناخت هستند، به ذکر مطالبی از تجربه‌های خود در کشور ژاپن پرداختند.
گفتنی است پخش قسمتهایی از مستند بانوی مبارز که شرحی از زندگی پر فراز و نشیب خانم طاهره دباغ بود نیز از دیگر بخش‌های این برنامه بود که با استقبال بالای استادان و دانشجویان همراه بود.

21 اسفند 1396 / تعداد نمایش : 1098